FN - Reflex XL MRD
18+1 Capacity - 9mm
- Item: FN - Reflex XL MRD
- Brand: FNH
- Condition: New
Out of stock
$599.00
Out of Stock
Description
The FN Reflex XL MRD is a micro-compact pistol with a 3.8" barrel chambered in 9 mm. It features an optic ready slide cut compatible with Shield RMSc or Holosun 507k micro red dot footprints. The slimline accessory rail accepts SureFire XSC 43X and Streamlight TLR-7 sub flashlights. The internal hammer and slim 1" width help make the FN Reflex MRD an excellent concealed carry choice.
Notable Features Include:
- 3.8" barrel, 9mm chamber
- Optic ready for Shield RMSc or Holosun 507k footprint micro red dot optics
- Slimline accessory rail accepts SureFire XSC 43X and Streamlight TLR-7sub flashlights
- Internal hammer
- Slim 1" slide width
What's In The Box?
- FN Reflex XL MRD
- (1) 15 round magazine
- (1) 18 round magazine
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 3.8" |
| Size | Micro-Compact |
| Capacity | 18 + 1 |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | High-visibility tritium front night sight with orange-painted ring / All-black, squared U-notch rear sights |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 6.75" |
| Weight | 20 oz |
| Width | 1.08" |
Reviews
Write Your Own Review



