Franchi - Momentum - .308 Win
Threaded 22" - Hunter Gray
- Item: 41533
- Brand: Franchi
- Condition: New
Out of stock
$699.00
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (985) 269-7799 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!
Description
Franchi Momentum .308 Win (41533) feature ergonomic, light and fast-handling, its accuracy-enhancing, free-floating, coldhammer-forged barrel is threaded to accept a muzzle brake or suppressor (not included). Enjoy 1-MOA accuracy with premium factory ammunition. The bolt has a short 60-degree throw for fast cycling. A TSA recoil pad reduces felt recoil up to 50 percent. the single-stage trigger adjusts 2 to 4 lbs. Momentum takes the same scope bases as the Remington model 700 (two piece bases only).
Notable Features Include:
- Threaded Muzzle with Knurled Thread Protector
- Fluted Chrome 3-Lug Bolt
- Free Floated Light Contour Barrel
- Adjustabel Trigger (2 to 4 lbs)
- Hinged Foorplate Magazine
- Integrated Sivel Sling Mounts
- Accuracy-tested to ensure 1 MOA accuracy with premium factory ammunition
- Pre-Drilled Bipod Mount
- TSA Recoil Pad
What's In The Box?
- Franchi Momentum 22" .308 Win
- Muzzle Break & Thread Protector
Franchi - Momentum: Promo - Features 4K
Specifications
| Color | Gray |
|---|---|
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .308 Win |
| Capacity | 3 + 1 |
| Firearm Overall Length | 42.25" |
| Barrel Twist Rate | 1:11" |
| Stock | Ergonom-X Stock |
| Weight | 6.3 lbs |
Reviews
Write Your Own Review



