Avenger 40
Dedicated Thermal Rifle Scope - 384x288 12-Micron WAVE12 Sensor
- Item: TRS305
- Brand: Fusion
- Condition: New
Out of stock
Special Price
$2,499.00
Regular Price
$3,999.00
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (985) 269-7799 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!
Description
Fusion Thermal Avenger 40 Rifle Scope TRS305 is the workhorse in our dedicated thermal scope product line. It features our Arclight Ultra HD Geranium 40mm Lens and the WAVE12 Thermal Sensor, these two proprietary technologies allow the 384 resolution sensor to dramatically outperform all others in its class and leave many 684 resolution imagers wanting more. What you’ll find in the new Avenger Series is a continuation of Fusion's great “simplicity first” design tradition, but with the addition of some new high-end features. If you are looking for world-class performance the Avenger 40 might be just what you are looking for.
Notable Features Include:
- Super Friendly User Menu
- Ultra Easy Sight-In Process
- WAVE12 384x288 Thermal Sensor
- Arclight Ultra HD 35mm Geranium Lens
- 4 Color Palette Modes
- 7 Reticle Optics + No Reticle Option
- Detection Range up to 1900 yds
- Video & Photo Capture w/ WIFI Transfer - 30GB Memory
- Battery Saving Standby Mode
Specifications
| Weight | 14.5 oz |
|---|---|
| Detector | VOx Uncooled WAVE12 |
| Digital Zoom | 6x & 12x |
| Display | 3.2 Million Dots / HD OLED RGBW |
| Battery Life | 9+ Hours |
| Length | 7.5" |
| Magnification Type | 3X |
| Field Of View | 360ft @ 1000yds |
| Reticle | 7 Reticle Options |
| Objective Lens Size | 40mm |
| Polarity Modes | White Hot, Black Hot, Red Hot, Predator Color |
| Quick Detach Mount | Yes |
| Recoil Rating | 300 Win Mag |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Battery Type | 18650 Li-ion |
Reviews
Write Your Own Review



