H&K - P8 A1 - 9mm
Hammer Fired
- Item: 81001072
- Brand: H&K
- Condition: New
In stock
$1,199.00
Only 1 Left!
Description
The H&K P8 A1 in 9mm is a full-size pistol that is the standard issue sidearm of the German Armed Forces. Based on the Universal Self-loading Pistol (USP), this model features translucent magazines a more traditional lands-and-grooves barrel. The safety/decocker lever is reversed with the safe position being down with the fire position as up; the "S" and "F" labels are located on the frame instead of the lever.
Notable Features Include:
- Full-size 9mm pistol
- Based on the USP
- Translucent magazines
- Lands-and-grooves barrel
- Reversed safety/decocker lever with safe as down and fire as up
- "S" and "F" labels located on the frame
What's In The Box?
- H&K P8 A1 pistol
- (2) 15 round magazines
- Soft pistol zipper case
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 4.25" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 15 + 1 |
| Optic Ready | No |
| Firearm Overall Length | 7.68" |
| Weight | 27.2 oz with empty magazine |
| Width | 1.26" |
Reviews
Write Your Own Review



