H&K - SP5K-PDW - 9mm
Threaded Barrel
- Item: 81000481
- Brand: H&K
- Condition: New
Out of stock
$3,249.00
Out of Stock
Description
H&K SP5K-PDW 81000481 is the semi-automatic civilian sporting version of the HK MP5K, the ultimate close quarters weapon. It features a roller-delayed blowback operating system, which is legendary for its accuracy, reliability, and smooth shooting dynamic.
Notable Features Include:
- Threaded Barrel
- "K" Configuration with 5.83" Barrel
- Tri-Lug Barrel Adapter
- 30+1 Capacity
What's In The Box?
- SP5K-PDW
- H&K soft zipper case
- Sling
- Small philips screw driver with rear sight adjustment tool
- (2) 30 round magazines
HK SP5K-PDW
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 5.83" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 30 + 1 |
| Optic Ready | No |
| Sights | Fixed Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 13.8" |
| Weight | 4.2 lbs |
Reviews
Write Your Own Review



