H&K - VP9A1 F 9mm Pistol with Red Dot
- Item: 81001123
- Brand: H&K
- Condition: New
The H&K VP9A1 F is a full size 9mm pistol. VP9 pistols are known for improving qualifying scores and the A1 line adds improvements to trigger, grip frame, and controls for increased tactile connection. The trigger now has a nickel-teflon coated trigger bar for a smoother pull and cleaner break. Customizable grip (3 side panels included) and backstraps (4 backstraps included) offer a variety of length of pull and grip circumference options to optimize the setup to your exact preferences. This pistol comes equipped with a Holosun SCS Red Dot optic. Sights include high visibility tritium front sight with a clean, black serrated rear sight. The full size frame and 4.53" barrel offer a solid shooting experience.
Notable Features Include:
- 4.53 inch Barrel Length
- Nickel-teflon coated trigger bar for a smoother pull and cleaner break
- Adjustable length of pull by switching backstraps (4 included)
- Customizable grip by switching side panels (3 sets included)
- Ambidextrous controls
- High visibility tritium front sight with a clean, black serrated rear
- Equipped Holosun SCS Red Dot optic
What's In The Box?
- H&K VP9A1 F pistol with Holosun SCS Red Dot optic
- Soft zipper case
- 4 backstraps
- 3 side panel sets
- (1) 17 rd magazine and (1) 20 rd magazine
| Warranty | H&K Lifetime |
|---|---|
| Color | Black |
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 4.53 in |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 20 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | High Visibility Tritium Front / Black Serrated Rear |
| Firearm Overall Length | 7.76 in |
| Weight | 23.28 oz without optic |
| Width | 1.30 in |



