H&K - VP9A1 K 9mm Pistol - Midnight Bronze
- Item: 81001299
- Brand: H&K
- Condition: New
The H&K VP9A1 K Midnight Bronze is a compact 9mm pistol with a Midnight Bronze slide. VP9 pistols are known for improving qualifying scores and the A1 line adds improvements to trigger, grip frame, and controls for increased tactile connection. The trigger now has a nickel-teflon coated trigger bar for a smoother pull and cleaner break. Customizable grip (3 side panels included) and backstraps (4 backstraps included) offer a variety of length of pull and grip circumference options to optimize the setup to your exact preferences. This pistol is optic ready, and sights include high visibility tritium front sight with a clean, black serrated rear sight. The 4.09" barrel and compact frame of the K model offers a middle ground for concealed carry between subcompact and full-sized pistols.
Notable Features Include:
- Midnight Bronze slide, black frame
- 4.09 inch Barrel Length
- Nickel-teflon coated trigger bar for a smoother pull and cleaner break
- Adjustable length of pull by switching backstraps (4 included)
- Customizable grip by switching side panels (3 sets included)
- Ambidextrous controls
- Optic ready
- High visibility tritium front sight with a clean, black serrated rear
What's In The Box?
- H&K VP9A1 K pistol
- Soft zipper case
- 4 backstraps
- 3 side panel sets
- (2) 15 rd magazines
| Warranty | H&K Lifetime |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 4.09" |
| Size | Compact |
| Capacity | 15 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | High Visibility Tritium Front / Black Serrated Rear |
| Firearm Overall Length | 7.32" |
| Width | 1.3" |



