H&K - VP9A1 K Tactical 9mm Pistol
Compact Frame, Optic Ready, Threaded Barrel
- Item: 81001230
- Brand: H&K
- Condition: New
In stock
$999.00
Only 1 Left!
Description
The H&K VP9A1 K Tactical 9mm Pistol is a compact handgun with a 4.7" hammer-forged barrel. The suppressor-height sights provide a 1/3 co-witness with a red dot sight. The threaded barrel, optics cut slide, and accessory rail made this model extremely versatile, compatible with many suppressors, red dots, and lights.
Notable Features Include:
- 4.7" hammer-forged barrel
- Suppressor-height 1/3 co-witness sights
- Threaded barrel
- Optics cut slide
- Accessory rail
What's In The Box?
- H&K VP9A1 K Tactical pistol
- Soft zipper case
- Interchangable backstraps
- Interchangable side panel sets
- (2) 15 rd magazines
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 4.7 in |
| Size | Compact |
| Capacity | 20 + 1 |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | Suppressor-height |
| Firearm Overall Length | 7.92 in |
| Weight | 26.56 oz without magazine, 29.96 oz with magazine |
Reviews
Write Your Own Review



