H&K - HK45 Compact V1 - 45 ACP
- Item: 81001111
- Brand: H&K
- Condition: New
The H&K HK45 Compact V1 in 45 ACP is a compact size hangun with a front night sight. You can adjust the grip size using the two included interchangeable backstraps. The mag and slide release controls are ambidextrous. A built-in Picatinny rail sporting 3 slots allows easy accessory attachment. The internal mechanical recoil reduction system improves shooter control and reduces wear on the system. An external lever functions both as a safety and decocking lever. The HK Lock-Out system gives users the ability to turn an internal control plate to prevent movement of the slide, hammer, and trigger. This compact model includes (2) 8 round magazines and is compatible with the full size HK45's 10 round magazines (sold separately).
Notable Features Include:
- Compact 45 ACP pistol
- Front night sight
- Ambidextrous mag and slide release controls
- Built-in 3 slot Picatinny rail
- Internal mechanical recoil reduction system
- External safety/decocking lever
- HK Lock-Out system
- (2) 8 round magazines included (also compatible with the HK45's 10 round magazines sold separately)
What's In The Box?
- H&K HK45 V1 pistol
- (2) 8 round magazines
- HK Lock-Out system locking tool
- (2) interchangeable backstraps
- Barrel o-rings
- Hard pistol case
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Barrel Length | 3.94" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 8 + 1 |
| Firearm Sight | Front night sight / Black back |
| Firearm Overall Length | 7.24" |
| Weight | 28.48 oz with magazine |
| Width | 1.54" |



