H&K - HK45 V1 - 45 ACP
Hammer Fired
- Item: 81001113
- Brand: H&K
- Condition: New
In stock
$829.00
Only 1 Left!
Description
The H&K HK45 V1 in 45 ACP is a full size hangun with a front night sight. You can also adjust the grip size using the two included interchangeable backstraps. The mag and slide release controls are ambidextrous. A built-in Picatinny rail sporting 4 slots allows easy accessory attachment. The internal mechanical recoil reduction system improves shooter control and reduces wear on the system. An external lever functions both as a safety and decocking lever. The HK Lock-Out system gives users the ability to turn an internal control plate to prevent movement of the slide, hammer, and trigger.
Notable Features Include:
- Full size 45 ACP pistol
- Front night sight
- Ambidextrous mag and slide release controls
- Built-in 4 slot Picatinny rail
- Internal mechanical recoil reduction system
- External safety/decocking lever
- HK Lock-Out system
What's In The Box?
- H&K HK45 V1 pistol
- (2) 10 round magazines
- HK Lock-Out system locking tool
- (2) interchangeable backstraps
- Barrel o-rings
- Hard pistol case
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Barrel Length | 4.46" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 10 + 1 |
| Firearm Sight | Front night sight / Black back |
| Firearm Overall Length | 8.03" |
| Weight | 31.2 oz with magazine |
| Width | 1.54" |
Reviews
Write Your Own Review



