H&K - P30S V3 - 9mm
Hammer Fired
- Item: 81001102
- Brand: H&K
- Condition: New
In stock
$829.00
Only 1 Left!
Description
H&K's P30S V3 in 9mm is a full size handgun with a highly customizable grip. The included 3 backstraps and 3 pairs of side panels can be mixed and matched in 27 different ways to find your ideal grip configuration. The S model features an ambidextrous safety lever in addition to the ambidextrous mag and slide release controls. The traditional DA/SA trigger is paired with the rear decocking button. A built-in Picatinny rail sporting 4 slots allows easy accessory attachment. The internal mechanical recoil reduction system improves shooter control and reduces wear on the system.
Notable Features Include:
- Full size 9mm pistol
- Included 3 backstraps and 3 pairs of side panels for grip customization
- Ambidextrous safety lever
- Ambidextrous mag and slide release controls
- DA/SA trigger and rear decocking button
- Built-in 4 slot Picatinny rail
- Internal mechanical recoil reduction system
What's In The Box?
- H&K P30S V3 Pistol
- 20 round magazine
- 17 round magazine
- Magazine loading tool
- (3) backstraps
- (3) pairs of side panels
- Hard pistol case
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 3.85" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 17 + 1 |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | Night front sight / Black back |
| Firearm Overall Length | 7.12" |
| Weight | 26.08 with Magazine |
| Width | 1.37" |
Reviews
Write Your Own Review



