H&K - VP9A1 X 9mm Crossover Pistol
Full-size Grip with Compact Slide, Optic Ready
- Item: 81001210
- Brand: H&K
- Condition: New
In stock
$899.00
Only 2 Left!
Description
The H&K VP9A1 X 9mm Crossover Pistol combines a full-size grip with a compact slide. Make it your own with interchangable back straps and grip side panels. The accessory rail allows easy attachment of under-mount lights. This model is optics ready with an optics cut slide.
Notable Features Include:
- Full-size grip with a compact slide
- Interchangable back straps and grip side panels
- Accessory rail
- Optics ready
What's In The Box?
- H&K VP9A1 X pistol
- Soft zipper case
- Interchangable backstraps
- Interchangable side panel sets
- 17 rd magazine
- 20 rd magazine
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 4.09 in |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 20 + 1 |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Overall Length | 7.34 in |
| Weight | 26.56 oz without magazine |
Reviews
Write Your Own Review



