Israel Weapon Industries US - ZION-15 - 5.56 NATO
16" Tactical AR-15 Rifle
- Item: Z15TAC16
- Brand: IWI US
- Condition: New
In stock
$893.99
5 In Stock
Description
The Israel Weapon Industries ZION-15 5.56 NATO is a tactical AR-15 with a 16" 4150 Chrome Moly Vanadium HB barrel. It is outfitted with a B5 Systems stock and pistol grip and a 15" free floating M-LOK rail sporting a full length picatinny rail.
Notable Features Include:
- 16" 4150 Chrome Moly Vanadium HB Barrel
- B5 Systems Stock and Pistol Grip
- 15" Free Floating M-LOK Rail with Full Length Picatinny Rail
What's In The Box?
- Israel Weapon Industries ZION-15 Rifle
- Quick detach socket and screws
- (1) 30 round PMAG 30 AR/M4 window magazine
Specifications
| Platform | AR-15 |
|---|---|
| Handguard | 15″ M-LOK Free Float Handguard |
| Pistol Grip | B5 Systems Pistol Grip |
| Color | Black |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 5.56 NATO (.223) |
| Capacity | 30 + 1 |
| Firearm Overall Length | 33″ Stock Collapsed, 36.25″ Stock Extended |
| Barrel Twist Rate | 1:8" |
| Stock | B5 Systems Adjustable Stock |
| Weight | 6.9 lbs without Magazine |
Reviews
Write Your Own Review



