JP Enterprises - JP-5 Ultralight Carbine - 9mm
16" Barrel, Roller-Delayed Operating System
- Item: RR-JP5G940/TCUL
- Brand: JP Enterprises
- Condition: New
Out of stock
$3,500.00
Out of Stock
Description
The JP Enterprises JP-5 Ultralight Carbine 9mm is a state-of-the-art pistol caliber carbine that combines the consistency and accuracy of the JP GMR-15 with the renowned funtionality of the H&K MP5. The ultralight barrel brings a further competitive edge to the already competition oriented quick sight recovery JP-5 platform. The roller-delayed operating system delivers excellent recoil management. This platform allows you to enjoy AR-15 ergonomics and compatibility with AR-15 parts such as stocks and grips and also utilizes standard Glock 9mm magazines.
Notable Features Include:
- Pistol caliber carbine with ultralight barrel
- Roller-delayed operating system for excellent recoil management
- Compatible with many AR-15 grips and stocks
- Uses standard Glock 9mm magazinese
What's In The Box?
- JP Enterprises JP-5 Ultralight Carbine
- (1) 10 round Glock magazine
- J-B non-embedding bore cleaning compound
- Armite LP-250 0.5 oz tin
- JP baseball cap
Specifications
| Manufacturer Process | Billet |
|---|---|
| Handguard | 12.5" JP M-LOK Series Slim Profile Hand Guard |
| Pistol Grip | JP Hogue Pistol Grip |
| Color | Black |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Capacity | 10 + 1 |
| Firearm Overall Length | 31.5" minimum |
| Barrel Twist Rate | 1:10" |
| Stock | Mission First Tactical BATTLELINK Stock |
| Weight | 5.2 lb |
Reviews
Write Your Own Review



