Kahles Helia RF-M 7x25
Enhanced Angle Compensation (EAC)
- Item: 20020
- Brand: Kahles
- Condition: New
Out of stock
$619.00
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (985) 269-7799 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!
Description
HELIA RF-M 7x25 (20020) offers ergonomical design, intuitive and simple handling. HELIA RF-M 7x25 is equipped with a large field of view and relevant hunting features able to measure the distance simple and fast and you can concentrate, during the hunt, on the real essentials.
Specifications
| Magnification Type | 7x |
|---|---|
| Exit Pupil | 3.6 mm |
| Eye Relief | 14.2 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 351 ft |
| Display Type | OLED |
| Range Finder Type | Monocular |
| Measuring Accuracy | +⁄– 1 yd @ < 100 yds / +⁄– 2 yds @ ≥ 100 yds |
| Measuring Distance | 2000 yards |
| Weight | 7.76 oz |
| Length | 3.66" |
Reviews
Write Your Own Review



