Leica Amplus 6 3-18x44i
Illuminated L-Ballistic 2 MOA Reticle - BDC
- Item: 50213
- Brand: Leica
- Condition: New
In stock
Special Price
$1,599.00
Regular Price
$1,799.00
Available to Backorder
Specifications
| Magnification Type | 3X - 18X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 18X |
| Objective Lens Size | 44mm |
| Exit Pupil | 2.4-7.3 in |
| Eye Relief | >3.5" |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 16.9 oz |
| Length | 12.5" |
| Warranty | Leica 10-year Passport Protection Plan & 30-year Manufacturer’s Warranty |
Reviews
Write Your Own Review



