Leica Amplus 6 2.5-15x56i
Illuminated L-4w MOA Reticle - BDC
- Item: 50401
- Brand: Leica
- Condition: New
In stock
Special Price
$1,799.00
Regular Price
$1,999.00
Only 1 Left!
Description
Leica Amplus 6 2.5-15x56i L-4a 50401 comes equipped with Leica’s finest lenses, which utilize modern coating technology to deliver superior clarity and effectively suppress stray light. The extremely rugged design of the Amplus 6 allows you to go uncompromised in any terrain or weather condition. Other features of the Amplus 6 include an extensive field of view and an impressive 90% light-transmission.
Notable Features Include:
- 6x Zoom
- 90% Light Trasmission
- Large Exit Pupil
- Illuminated Reticle
- Second Focal Plane
What's In The Box?
- Leica Amplus 6 2.5-15x56i L-4w 50401
- Cleaning Cloth
- CR2032 Battery
- Manual
Specifications
| Magnification Type | 2.5X - 15X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2.5X to 15X |
| Objective Lens Size | 56mm |
| Exit Pupil | 3.7-11.6 in |
| Eye Relief | >3.5" |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 28.7 oz |
| Length | 14.8" |
Reviews
Write Your Own Review



