Leica Geovid Pro 8x42 Orange
- Item: 40821
- Brand: Leica
- Condition: New
The Leica Geovid Pro 8x42 40821 is not only the most compact but also a powerful rangefinder binocular in its class. Its small size and light weight make this an ideal optic for active hunters. It combines the best optical performance with the world’s leading ballistics solution and the most precise rangefinding. It is built for fatigue-free observation and is intuitive to operate. The pre-installed, Applied Ballistics software calculates the most accurate ballistics values for up to 875 yds. All correction data required for a precise shot is shown on the Geovid’s display, immediately after rangefinding. The extremely accurate Class 1 laser measures distance up to 3,200 yds reliably and quickly, and up to 219 yds with an extremely low measurement tolerance of +/- 0.5 yds. The Leica Geovid Pro 8x42 is the optimum solution for precise shots at long, medium, and close ranges.
Leica Geovid Pro Features
• Integrated Environmental Sensors
• ±4 Diopter
• Ranges up to 3200 yds.
• Ballistic Functionality
• Orange Finish
• LED Display
• Class 1 Laser
What's In the Box?
• Leica Geovid Pro Orange 40821
• Neoprene Carrying Strap
• Front Lens Cover
• Eyepiece Caps
• Cordura Case
• Battery
| Magnification Type | 8X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 42mm |
| Exit Pupil | 5.25mm |
| Eye Relief | 18mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 390 ft |
| Weight | 35.3 oz |
| Length | 7.0" |
| Exterior Finish | Orange |
| Close Focus Distance | 16ft |
| Specific Features | Range Finding Binoculars |



