Leica Geovid Pro 8x56
- Item: 40817
- Brand: Leica
- Condition: New
The Leica Geovid Pro 8x56 40817 is a powerful rangefinder binocular in its class, it combines the best optical performance with the world’s leading ballistics solution and the most precise rangefinding. It is built for fatigue-free observation and is intuitive to operate. The pre-installed, Applied Ballistics software calculates the most accurate ballistics values for up to 875 yds. All correction data required for a precise shot is shown on the Geovid’s display, immediately after rangefinding. The extremely accurate Class 1 laser measures distance up to 3,200 yds reliably and quickly, and up to 219 yds with an extremely low measurement tolerance of +/- 0.5 yds. The Leica Geovid Pro 10x42 is the optimum solution for precise shots at long, medium, and close ranges.
Notable Features Include:
-
Integrated Environmental Sensors
-
±4 Diopter
-
Ranges up to 3200 yds.
-
Ballistic Functionality
-
LED Display
-
Class 1 Laser
What's In The Box?
-
Leica Geovid Pro 40816
-
Neoprene Carrying Strap
-
Front Lens Cover
-
Eyepiece Caps
-
Cordura Case
-
Battery
| Close Focus Distance | 16ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 6.9mm |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Eye Relief | 18mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 387 ft |
| Weight | 42 oz |
| Length | 7.36" |
| Magnification Type | 8X |
| Objective Lens Size | 56mm |
| Specific Features | Range Finding Binoculars |
| Twilight Factor | 21.2 |
| Weather Resistance | Waterproof |





