Leica Geovid R 8x42
- Item: 40811
- Brand: Leica
- Condition: New
Leica Geovid R 8x42 40811 Binocular/Rangefinder uses the image quality of a fully multi-coated optical path with the practicality of a 1200-yard laser rangefinder and integrated ballistics calculator. Using the IR Laser Rangefinder & built-in inclinometer, on-board computer adjusts the displayed range for more pricise shot placement.
Notable Features Include:
- 8x magnification
- 42mm objectives
- Compact roof prisms
- HDC anti-refection fully multi-coated optics improve light transmission, color fidelity, and contrast
- 375' field of view at 1000 yards
Laser Rangefinder Features Include:
-
Runs on one CR2 lithium battery: Battery life is approximately 2,000 measurements at 68°F (20°C)
-
Scan modes: Use scan for continuous measurement to a moving or multiple targets
-
FDA Class 1 eye-safe IR laser
-
Spot mode: Use spot for a stationary single measurement
-
Display: In-view LED shows four characters and automatically adjusts to ambient light while displaying measurements in yards only
What's In The Box?
- Leica 8x42 Geovid R Binocular/Rangefinder
- Cordura Nylon Carrying Case
- Neoprene Carrying Strap
- 2 x Front Lens Caps
- 2 x Ocular Caps
- CR2 Battery
| Close Focus Distance | 18.4ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 5.25mm |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Eye Relief | 15.5mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 375 ft |
| Weight | 33.9 oz |
| Length | 6.8" |
| Magnification Type | 8X |
| Objective Lens Size | 42mm |
| Specific Features | Range Finding Binoculars |
| Weather Resistance | waterproof to 16.5 ft |
| Width | 4.9" |



