Leupold BX-2 Alpine HD 8x42
Advanced Optical System - Shadow Gray
- Item: 181176
- Brand: Leupold
- Condition: New
In stock
$229.99
Only 2 Left!
Specifications
| Close Focus Distance | 13.5ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 5.2mm |
| Exterior Finish | Shadow Gray |
| Eye Relief | 15mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 394ft |
| Weight | 28 oz |
| Length | 5.5" |
| Magnification Type | 8X |
| Objective Lens Size | 42mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
Reviews
Write Your Own Review



