Leupold RX-5000 TBR/W
- Item: 184681
- Brand: Leupold
- Condition: New
Elevate your hunt with the RX-5000 TBR/W rangefinder. This cutting-edge device seamlessly connects to the Leupold Control App, allowing you to adjust its settings, customize display options, and take accurate ranges, all with a few quick taps on your mobile phone. But the real selling point of the RX-5000 is its pinning feature. Thanks to its GPS technology and our long-range mode, you can now easily drop pins on a variety of digital mapping systems from over three miles away.
Leupold RX-5000 Features
• 8x magnification
• High light transmission OLED display
• +/- 1/2 yard accuracy to 125 yards
• Last Target mode
• Built-in inclinometer
• True Ballistic Range with Wind (TBR/W) technology
• High-performance DNA laser engine
• Three selectable reticles
| Magnification Type | 8x |
|---|---|
| Objective Lens Size | 22mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 315ft |
| Display Type | OLED |
| Range Finder Type | Monocular |
| Measuring Distance | 5,000 Yards |
| Weight | 9.7oz |
| Length | 4.4" |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Warranty | Leupold 2-Year Electronics |



