Leupold VX-3HD 3.5-10x50 CDS-ZL
Illum FireDot Twilight Hunter Reticle - 30mm Tube
- Item: 180628
- Brand: Leupold
- Condition: New
In stock
$899.99
Available to Backorder
Specifications
| Magnification Type | 3.5X - 10X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3.5X to 10X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 29.7ft - 11ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weight | 15.1 oz |
| Length | 12.33" |
| Max Elevation Adjustment | 95 MOA |
| Max Windage Adjustment | 95 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



