Live Free Armory - Apollo 11 Full Size
9mm - 17 rounds
- Item: LFAPF61201
- Brand: Live Free Armory
- Condition: New
In stock
$979.00
Only 1 Left!
Description
The Live Free Armory Apollo 11 Full Size is a performance 2011 style pistol. The double stack design boasts a 17 round capacity and an aggressive grip texture. The match grade 4.9" bushingless-bull barrel is rifle cut for competition accuracy. The slide features a recoil reduction system, a front tritium high visibility night sight, and a RMSc optic cut. Accessory rails allow the easy attachment of lights, lasers, and other accessories.
Notable Features Include:
- Performance 2011 pistol
- 17 round capacity
- Aggressive grip texture
- 4.9" bushingless-bull rifle-cut barrel
- Recoil reduction system
- Front tritium high visibility night sight
- RMSc optic cut
- Accessory rails for easy customization
What's In The Box?
- Live Free Armory Apollo 11 Full Size pistol
- LFA zipper pistol range bag
- 17 round magazine
- 1/2 oz LFA Freedom Oil
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 4.9" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 17 + 1 |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | Front tritium high visibility night sight |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 8.41" |
| Weight | 35.2 oz with no magazine |
Reviews
Write Your Own Review



