Live Free Armory - Apollo 11 Sub-Compact Elite Grey
9mm - 17 rounds
- Item: LFAPS81403
- Brand: Live Free Armory
- Condition: New
Out of stock
$959.00
Out of Stock
Description
The Live Free Armory Apollo 11 Sub-Compact Elite Grey is a performance 2011 style pistol with an Elite Grey Cerakote-finished slide. The double stack design boasts a 17 round capacity and an aggressive grip texture. The 3.15" barrel is ideal for concealed carry. The slide features a recoil reduction system, a front tritium high visibility night sight, and a RMSc optic cut. Accessory rails allow the easy attachment of lights, lasers, and other accessories.
Notable Features Include:
- Performance 2011 pistol
- Elite Grey Cerakote-finished slide
- 17 round capacity
- Aggressive grip texture
- 3.15" barrel
- Recoil reduction system
- Front tritium high visibility night sight
- RMSc optic cut
- Accessory rails for easy customization
What's In The Box?
- Live Free Armory Apollo 11 Sub-Compact pistol
- LFA zipper pistol range bag
- 17 round magazine
- 1/2 oz LFA Freedom Oil
Specifications
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
|---|---|
| Barrel Length | 3.15" |
| Size | Sub-Compact |
| Capacity | 17 + 1 |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | Front tritium high visibility night sight |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 6.85" |
| Weight | 31 oz with no magazine |
| Width | 1.21" |
Reviews
Write Your Own Review



