Meopta Optika5 2-10x42 PA SFP
1" Tube - Z-Plex Reticle
- Item: 1032563
- Brand: Meopta
- Condition: New
Out of stock
$449.99
Out of Stock
Description
Meopta Optika5 2-10x42 (1032563) 1" tube is available in 2 configurations, with or without side mounted adjustable parallax (PA). Both Meopta Optika5 2-10x42 models feature MeoBright lens coatings for optimal light transmission and MeoDrop hydrophobic water repellant coating. Meopta Optika5 2-10x42 has fixed parallax 2-10x42s that are set parallax free at 100 yards, while the parallax adjustable (PA) version has side mounted adjustable parallax from 10yds to infinity for fine-tuned focus at any range. Second focal plane reticle options include Z-Plex and MOA based Z-Plus. ¼ MOA adjustments are standard on both models.
Specifications
| Magnification Type | 2X - 10X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2X to 10X |
| Objective Lens Size | 42mm |
| Eye Relief | 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 55.7ft - 11.5ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 20.8 oz |
| Length | 12.1" |
| Max Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Max Windage Adjustment | 60 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



