Meopta Optika5 3-15x44 SFP
1" Tube - Z-Plex Reticle
- Item: 1032571
- Brand: Meopta
- Condition: New
Out of stock
$449.99
Out of Stock
Description
Meopta Optika5 3-15x44 (1032571) 5X zoom range allows for fast shooting at close ranges on 3X, while the 15X magnification makes long range shots a breeze. Meopta Optika5 3-15x44 features MeoBright and MeoDrop coatings for excellent light transmission and water repellency, 1/4 MOA per click adjustments, and Z-Plex or Z-Plus second focal plane reticles. For those looking for a bit more magnification in a 1” tube riflescope, the Meopta Optika5 3-15x44 delivers.
Specifications
| Magnification Type | 3X - 15X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 15X |
| Objective Lens Size | 44mm |
| Eye Relief | 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 37.2ft - 7.7ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 10 yards to infinity |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 20.8 oz |
| Length | 13.6" |
| Max Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Max Windage Adjustment | 60 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



