Meopta Optika6 3-18x50 SFP
- Item: 653630
- Brand: Meopta
- Condition: New
Meopta MeoPro Optika 6 3-18x50 SFP Riflescope 653630 combines powerful optics with a versatile second focal plane reticle and easy-to-use exposed turrets to produce a scope that is optimized for mid- to long-range shooting and hunting in all light conditions. Meopta MeoPro Optika 6 3-18x50 SFP Riflescope 653630 broad zoom magnification range allows you to scan wide swaths of terrain for targets on low power with the ability to dial up for positive identification and precise shot placement. A large objective lens provides the light gathering required to keep views crisp and bright when viewing targets at extremely long ranges on maximum magnification. The turrets feature a precise 1/4 MOA impact point correction with wide 90 MOA windage and elevation adjustment range, with an exposed zero-stop tactical elevation turret that is ideally suited for fast long-range adjustments in the field. A large 30mm maintube is employed to withstand the rigors of recoil, and the housing is made of aluminum with a scratch-resistant low-reflectivity matte black anodized finish. The housing is also nitrogen filled to be waterproof and resistant to internal fogging in extreme conditions and temperatures. To enhance the view Meopta employs their proprietary MeoBright multi-coating to the lenses to maximize light transmission and suppress glare. The combination of objective lens and coatings produce bright and clear high-contrast views with improved color representation. A generous eye relief and wide exit pupil at lower magnifications ensure easy and comfortable use—even in low light.
Notable Features Include:
- Versatile Reticle, 2nd Focal Plane
- 30mm Diameter Maintube
- 1/4 MOA / Click Impact Point Correction
- 90 MOA Windage/Elevation Adjustment
- Exposed Elevation/Capped Windage Turrets
- Anodized Aluminum Alloy Housing
- MeoBright & MeoShield Lens Coatings
- Nitrogen Filled, Water and Fogproof
| Magnification Type | 3X - 18X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 18X |
| Objective Lens Size | 50 mm |
| Exit Pupil | 9.5mm - 2.8mm |
| Eye Relief | 3.9 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 33.5ft - 5.8ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 30.0 oz |
| Length | 14.6" |
| Max Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Max Windage Adjustment | 90 MOA |



