Nightforce ATACR 4-16x50
- Item: C544
- Brand: Nightforce
- Condition: New
Nightforce ATACR F1 4-16x50 C544 was built with the most sturdy materials. Equipped with fully multi-coated ED glass for excellent light transmission, bright images, and outstanding color contrast will enhance the quality of your shots. The Nightforce ATACR F1 4-16x50 - MOAR C544 highlights a sophisticated first focal plane MOA reticle with .10 MOA turret adjustment. Features include the choice of illuminated MOA or MIL based ranging reticles, Hi-Speed ZeroStop, an Integrated Throw Lever, and a fast diopter adjustment. With varying magnification ranges from 4x to 16x, Nightforce’s precise ranging calculations will provide benchrest accuracy even in the most rigid conditions. The Nightforce’s ATACR F1 4-16x50 is perfect for long range shooting, this is one of the best scopes the shooting industry can provide.
| Magnification Type | 4X - 16X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 16X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 9.5mm to 3.17mm |
| Eye Relief | 3.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 26.9 - 6.9 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 45 yards to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 33.3 oz |
| Length | 13.1" |
| Max Elevation Adjustment | 110 MOA |
| Max Windage Adjustment | 60 MOA |



