Nightforce BR 12-42x56 F2
Illum. MOAR-T Reticle - 0.125 MOA - 30mm Tube
- Item: C712
- Brand: Nightforce
- Condition: New
Out of stock
$1,500.00
Out of Stock
Specifications
| Magnification Type | 12x-42x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 12X to 42X |
| Objective Lens Size | 56mm |
| Exit Pupil | 4.0mm to 1.4mm |
| Eye Relief | 3.0" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 6.7ft-2.3ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .125 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weight | 36.0 oz |
| Length | 17.0" |
| Max Elevation Adjustment | 40 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



