Nightforce NX8 1-8x24 F1 - Dark Earth
Daylight Illum. FC-DMX MOA Reticle - 30mm Tube
- Item: C711
- Brand: Nightforce
- Condition: New
In stock
$2,100.00
Available to Backorder
Specifications
| Magnification Type | 1x-8x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1X to 8X |
| Objective Lens Size | 24mm |
| Eye Relief | 3.7" |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Exterior Finish | Tan & Flat Dark Earth |
| Weight | 17.3 oz |
| Length | 8.7" |
Reviews
Write Your Own Review



