Nightforce NX8 2.5-20x50 F1 - Dark Earth
- Item: C685
- Brand: Nightforce
- Condition: New
The Dark Earth version of the NX8 2.5-20x50 F1 C685 is a small but powerful scope that combines the performance of a first focal plane with an 8x magnification range. This compact package provides a broad magnification range, allowing for quick engagement at both close and long ranges. The scope's large 50mm ED glass objective lens ensures excellent clarity, contrast, and resolution, even in low-light conditions. Other features include capped windage adjustments to prevent accidental adjustments, an integrated Pull Throw Lever, ZeroStop elevation for a rapid return to zero, and a parallax adjustment from as close as 11 yards to infinity. The NX8 2.5-20x50 F1 is ideal for semi-auto precision rifles and compact bolt-action rifles.
Notable Features Include:
- Illuminated FFP MOAR Reticle
- ZeroStop Elevation Turret
- Dark Earth Finish
- 0.250 MOA Adjustments
- 2.5-20x Magnification
- 30mm Tube
What's In The Box?
- Tenebraex Flip Up Covers
- Cleaning Fob/ Cleaning Cloth
- Multi-Tool
- Power Throw Lever
- Stickers
- Owners Manual
| Magnification Type | 2.5X - 20X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2.5X to 20X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 7.1mm - 2.5mm |
| Eye Relief | 3.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 41.8 ft - 7.0 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 28.3 oz |
| Length | 12.0" |
| Max Elevation Adjustment | 110 MOA |
| Max Windage Adjustment | 80 MOA |



