Nightforce NXS 2.5-10x42 ZeroStop MIL-R - MR
MIL-R Reticle - .1 Mrad Turrets - NVD - PTL
- Item: C461
- Brand: Nightforce
- Condition: New
Out of stock
$2,080.00
Out of Stock
Specifications
| Magnification Type | 2.5X - 10X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2.5X to 10X |
| Objective Lens Size | 42mm |
| Exit Pupil | 15.5mm to 4.4mm |
| Eye Relief | 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 44 ft - 11 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 19 oz |
| Length | 12" |
| Max Elevation Adjustment | 27.3 Mil |
| Max Windage Adjustment | 27.3 Mil |
Reviews
Write Your Own Review



