Nightforce NX8 2.5-20x50 F2 - Mil
- Item: C638
- Brand: Nightforce
- Condition: New
Nightforce NX8 2.5-20x50 F2 MIL Riflescope C638 is a compact scope combined with the performance of a second focal plane with an 8x magnification range. This small package offers a wide magnification range for a rapid engagement at close range and long ranges. The NX8 2.5-20x50 F2 features a large 50mm ED glass objective lens for excellent clarity, contrast, and resolution, even in low-light situations. Other features include capped windage adjustments to prevent accidental adjustments, an integrated Pull Throw Lever, ZeroStop elevation for a rapid return to zero, and a parallax adjustment from as close as 11 yards to infinity. The NX8 2.5-20x50 F2 is perfect for semi-auto precision rifles and compact bolt-action rifles.
| Magnification Type | 2.5X - 20X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2.5X to 20X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 5.9mm - 2.5mm |
| Eye Relief | 3.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 36.7 ft - 6.1 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 28.6 oz |
| Length | 12.1" |
| Max Elevation Adjustment | 32 Mil |
| Max Windage Adjustment | 23 Mil |



