Nightforce NX8 1-8x24 F1 - Mil
- Item: C598
- Brand: Nightforce
- Condition: New
The Nightforce NX8 1-8x24 F1 - MIL presents you with trusted performance in a light-weight and compact class-leading optic. The Nightforce NX8 1-8x24 F1 - MIL C598 is best for short to mid-range shooting. For longer shots, Nightforce ZeroStop elevation adjustment allows for a rapid return to 0, a built-in pull throw lever for fast magnification, and a two-piece locking diopter. Turret adjustments are true .2 mil-radian. Nightforce’s intelligent center red dot is easily visible during the day and has the speed of a red-dot, but as targets increase in distance, the intelligent FC-Mil first focal plane reticle presents precise hold points. The Nightforce NX8 1-8x24 F1 - MIL delivers superior optics and trusted performance for any rifle.
| Magnification Type | 1X - 8X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1X to 8X |
| Objective Lens Size | 24mm |
| Exit Pupil | 7.9mm - 3.0mm |
| Eye Relief | 3.5"7 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 106 ft - 13.2 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .2 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 17.6 oz |
| Length | 8.7" |
| Max Elevation Adjustment | 30 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 30 MRAD |



