Nightforce ATACR F1 5-25x56 MOA-XT
- Item: C648
- Brand: Nightforce
- Condition: New
The Nightforce ATACR 5-25x56 C648 is compact yet made of strong materials. It includes fully multi-coated ED glass, providing excellent light transmission, bright images, and enhanced color contrast to improve the quality of your shots. Additionally, it features the MOA-XT reticle, which has a floating center dot for precise aiming and 1 MOA marks with 2 MOA intervals for clear shooting references during high-pressure engagements. The reticle grid also has horizontal dots separated by a bold dot every 4 MOA, making counting quick and easy. The reference numbers in the reticle vary in size throughout to enhance confidence and speed of engagement. The Nightforce ATACR comes with Hi-Speed ZeroStop, an Integrated Throw Lever, and an XtremeSpeed thread for fast diopter adjustment. The varying magnification ranges from 5x to 25x and the unique optical prescription provide a wider field of view. The Nightforce ATACR F1 5-25x56 - MOA-XT Front Focal C648 is the perfect scope for long-range shooting and is considered one of the best in the shooting industry.
Notable Features Include:
- Illuminated FFP MOA-XT Reticle
- ZeroStop Elevation Turret
- 0.250 MOA Adjustments
- 5-25x Magnification
- 34mm Tube
What's In The Box?
- Tenebraex Flip Up Covers
- Cleaning Fob/ Cleaning Cloth
- Multi-Tool
- Power Throw Lever
- Stickers
- Owners Manual
- Windage Beauty Ring
- Sunshade
| Magnification Type | 5X - 25X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
| Objective Lens Size | 56mm |
| Exit Pupil | 8.3mm to 2.3mm |
| Eye Relief | 3.35" to 3.54" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 18.7 ft - 4.92 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 37.6 oz |
| Length | 15.37" |
| Max Elevation Adjustment | 120 MOA |
| Max Windage Adjustment | 80 MOA |





