Nightforce ATACR F1 4-20x50 - MOAR
ZeroStop MOAR Reticle - .25 MOA Turrets
- Item: C642
- Brand: Nightforce
- Condition: New
In stock
$3,200.00
Available to Backorder
Specifications
| Magnification Type | 4X - 20X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 20X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 8.3mm to 2.5mm |
| Eye Relief | 3.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 23.6 ft - 6.1 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 35.2 oz |
| Length | 13.9" |
| Max Elevation Adjustment | 130 MOA |
| Max Windage Adjustment | 100 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



