Nikon Prostaff P7 8x30
Locking Diopter - Multi-Coated
- Item: 16770
- Brand: Nikon
- Condition: New
Out of stock
$206.95
Out of Stock
Description
Nikon Prostaff P7 8x30 16770 delivers excellent high-definition sights thanks to Nikon's dielectric high-reflective multi-layer coatings. These multi-layer prism coatings maximize light transmission and clarity so that you can see brighter and sharper colors. The generous field of view makes it more comfortable to follow fast-moving subjects, which makes these great for birding/nature observation. The high-end features like a locking diopter ring, an oil and water repellent coating for easier cleaning, and you have a lightweight, waterproof binocular to take your viewing to the next level.
Notable Features Include:
- Multi-Layer Prism Coating
- Locking Diopter
- Long Eye Relief
- Rubber Armored
- Rubber Armored
What's In The Box?
- Nikon Prostaff P7 8x30 16770
- Eyepiece Cap
- Objective Lens Cap
- Case
- Neckstrap
Specifications
| Close Focus Distance | 8.2 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 3.8 mm |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Eye Relief | 15.4 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 456 ft |
| Weight | 17.1 oz |
| Length | 4.9" |
| Magnification Type | 8X |
| Objective Lens Size | 30mm |
| Width | 5.1" |
Reviews
Write Your Own Review



