Patriot Ordnance Factory Renegade Plus 5.56 NATO
- Item: 00856
- Brand: Patriot Ordnance
- Condition: New
The Patriot Ordnance Factory Renegade Plus in 5.56 NATO is designed to address every weak point in the direct impingement system. The 9 position Dictator adjustable gas block allows you to fine tune the mid-length gas system to accomodate suppressor and variable ammo load use. The Keylock Bolt Carrier Group and 16.5 inch barrel are both nitride heat treated giving you maximum protection and reliability. The 14.5" Renegade Rail System is M-LOK compatible. The Renegade is ambidextrous with a Aluminum Billet Gen 4 Fully Ambidextrous P-415 Lower Receiver and ambi charging handle. The Renegade is competition ready right out of the box with a the 3.5 lb Single Stage Straight Drop In Trigger.
Notable Features Include:
- 5.56 NATO Chamber
- Dictator 9 Position Adjustable Gas Block with Mid-Length Gas System
- Keylock Bolt Carrier Group, nitride heat treated
- 16.5 Inch Barrel, nitride heat treated
- M-LOK compatible 14.5" Renegade Rail System
- Fully Ambidextrous Aluminum Billet Gen 4 P-415 Lower Receiver and Charging Handle
- Single Stage Straight Drop In Trigger, 3.5 lb pull
What's In The Box?
- Patriot Ordnance Factory Renegade Plus 5.56 NATO
- 30 round magazine
| Manufacturer Process | Billet |
|---|---|
| Platform | AR-15 |
| Handguard | 14.5" Renegade Rail System, M-LOK |
| Operating System | Mid-Length |
| Pistol Grip | MFT ENGAGE V2 Grip |
| Color | Black |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | 5.56 NATO (.223) |
| Capacity | 30 + 1 |
| Barrel Twist Rate | 1:8" |
| Stock | MFT Minimalist Stock |
| Weight | 6.3 lb |



