Riton X5 Primal 3-18x44 SFP
PHR Reticle
- Item: 5P318AS
- Brand: Riton
- Condition: New
Out of stock
Special Price
$389.77
Regular Price
$549.99
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (985) 269-7799 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!
Description
Riton X5 Primal 3-18x44 SFP
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 18X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 44mm |
| Exit Pupil | 8.2mm - 2.8mm |
| Eye Relief | 3.4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 35ft - 6.2ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weight | 24.4 oz |
| Length | 13.37" |
Reviews
Write Your Own Review



