Riton X7 Conquer 3-18x50 FFP
Illuminated T3 Reticle
- Item: 7C318LFI
- Brand: Riton
- Condition: New
Out of stock
Special Price
$886.68
Regular Price
$999.99
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (985) 269-7799 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 18X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 7.5mm - 2.9mm |
| Eye Relief | 3.4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 35ft - 6.2 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weight | 31 oz |
| Length | 13.62" |
Reviews
Write Your Own Review



