Riton X7 Conquer 3-18x50 FFP
Illuminated PSR Reticle
- Item: 7C318LFIP
- Brand: Riton
- Condition: New
In stock
Special Price
$699.99
Regular Price
$1,149.99
Only 2 Left!
Description
Riton 7 Conquer 3-18×50 FFP 7C318LFIP high performance scope featuring Riton HD glass, 46 MRAD of internal elevation adjustment, R7 Zero Stop turrets, an integrated throw lever, first focal plane, 1/10 MRAD Windage and Elevation adjustment and 6 levels of red illumination featuring on/off between each level.
Notable Features Include:
- Equipped with Riton’s R7 Zero Stop Turrets
- Integrated Removable Throw Lever
- 1/10 MRAD Windage and Elevation Adjustment
- 6 levels of red illumination featuring on/off between each level
What's In The Box?
- Riton 7 Conquer 3-18×50 FFP
- Flip Up Lens Covers
- Lens Cloth
- Allen Wrench
7 Conquer 3-18x50
Specifications
| Magnification Type | 3X - 18X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 18X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 7.5mm - 2.9mm |
| Eye Relief | 3.4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 35ft - 6.2 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 10 meters to infinity |
| Weight | 31 oz |
| Length | 13.62" |
Reviews
Write Your Own Review



