Ruger - American Pistol Duty
9 mm
- Item: 8605
- Brand: Ruger
- Condition: New
Out of stock
$669.00
Out of Stock
Description
Liquidation item sold AS IS. Please call (985)269-7799 for details or questions about the item.
The Ruger American Pistol Duty is a full-size handgun in 9mm that can reliably use +P ammunition.
What's In The Box?
- Ruger American Pistol Duty 8605
- (2) 17 round magazines
- Small, medium, and large grip modules
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 4.20" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 17 + 1 |
| Firearm Sight | Novak LoMount Carry 3-Dot |
| Firearm Overall Length | 7.50" |
| Weight | 30 oz |
| Width | 1.34" |
Reviews
Write Your Own Review



