Ruger - Ruger-5.7
5.7x28mm
- Item: 16401
- Brand: Ruger
- Condition: New
Out of stock
$799.00
Out of Stock
Description
The Ruger-5.7 is a full size handgun chambered in 5.7x28mm featuring several ergonomic improvements. The bladed safety trigger is easy to reach, and the 1911-style manual safety is ambidextrous. The reversible magazine release latch and robust slide release contribute to ease of manipulation. The billet steel slide is drilled and tapped for optic mounting. Enjoy fast, accurate shooting with the rapid acquisition fiber optic front sight and serrated rear sight that can be adjusted for windage and elevation.
Notable Features Include:
- 5.7x28mm Chamber
- Bladed Safety Trigger is easy to reach
- Ambidextrous 1911-style Manual Safety
- Reversible Magazine Release Latch
- Drilled and tapped for optic mounting
- Fiber Optic Front Sight with Adjustable Rear Sight
What's In The Box?
- Ruger-5.7 pistol
- (2) 20 round magazines
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 5.7x28mm |
| Barrel Length | 4.94" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 21 + 1 |
| Firearm Sight | Fiber Optic Front Sight/Adjustable Rear Sight |
| Sights | Fiber Optics Sight |
| Firearm Overall Length | 8.65" |
| Weight | 24.5 oz |
Reviews
Write Your Own Review



