Sig Sauer - 1911 X-Series Coyote
Optic Ready - 45 ACP, SAO
- Item: 1911XR-45-CXR3
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
In stock
$1,399.99
Only 1 Left!
Description
The Sig Sauer 1911 X-Series in Coyote delivers updated features on a reliable classic. The stainless steel slide is optic ready and railed, giving you access to modern optic and light accessories. The adjustable flatblade trigger, extended ambidextrous manual safety, and removable metal magwell allow for shooting customization. The handgun also sports a 5" barrel, custom G10 grip panels from LOK Grips, and XRAY3 Day/Night sights.
Notable Features Include:
- Optic Ready
- Accessory Rail
- Adjustable flatblade trigger
- Extended ambidextrous manual safety
- Removable metal magwell
- 5" barrel
- Custom G10 grip panels from LOK Grips
- XRAY3 Day/Night sights
What's In The Box?
- Sig Sauer 1911 X-Series Coyote
- (2) screws for direct-mounting the SIG SAUER ROMEO-X Red Dot Optic (optic NOT included)
- (2) 8 round magazines
- Hard pistol case
Specifications
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
|---|---|
| Barrel Length | 5" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 8 + 1 |
| Trigger | SAO |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | XRAY3 Day/Night Sights |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 8.7" |
| Weight | 42.1 oz |
| Width | 1.4" |
Reviews
Write Your Own Review



