Sig Sauer BUCKMASTERS 3-12x44
SFP BUCKMASTERS BDC Reticle - 1" Tube
- Item: SOBM43001
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$112.99
Out of Stock
Description
Sig Sauer BUCKMASTERS Rifle Scope (SOBM43001) brings the power of Sig's Electro-Optics at an amazing value! The BUCKMASTERS feature a custom BDC Reticle that has holdover dots up to 500 yds. When paired with the BUCKMASTERS Rangefinder you can use the "Buckmasters Mode" which comes with 8 ballistic groups, to detect which BUCKMASTERS BDC holdover dot to use on your riflescope.
Notable Features Include:
- Custom Buckmasters Bullet Drop Compensation (BDC) Reticle with holdover dots out to 500 yards
- Up to 9x or 12x Magnification
BUCKMASTERS Family
Specifications
| Magnification Type | 3X - 12X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 12X |
| Objective Lens Size | 44mm |
| Exit Pupil | 3.3mm - 13.3mm |
| Eye Relief | 4.17" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 34.1ft - 11.3ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weight | 14.8 oz |
| Max Elevation Adjustment | 60 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



