Sig Sauer - Cross Trax - 308 Win
16" - Minimalist Folding Stock
- Item: CROSS-308-16B-TRX
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$1,599.99
Out of Stock
Description
The Sig Sauer Cross Trax 308 Win is a bolt action hunting rifle optimized to be lightweight and compact. The 11.5" skeletonized handguard and minimalist folding stock deliver utility with minimal weight. Enjoy the 16" barrel and compact folded length of only 26" with this rifle. The 2-stage adjustable match trigger (pull weight of 2.5 to 4 lb) and 20-MOA picatinny rail allow you to customize your shooting experience.
Notable Features Include:
- Lightweight skeletonized handguard and minimalist folding stock
- 16" barrel
- 26" folded length
- 2-Stage Adjustable Match Trigger (2.5-4lb)
- 20-MOA Picatinny Rail
What's In The Box?
- Sig Sauer Cross Trax 308 Win
- 5 round magazine
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .308 Win |
| Capacity | 5 + 1 |
| Firearm Overall Length | 35.1" / 26" folded |
| Barrel Twist Rate | 1:10" |
| Stock | Minimalist Folding Stock |
| Weight | 5.9 lb |
Reviews
Write Your Own Review



