Sig Sauer KILO6K HD 10x42
Laser Rang Finding Binocular
- Item: SOK6K105
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$1,299.99
Out of Stock
Description
Sig Sauer KIL06K HD 10x42 Laser Rangefinding Binocular SOK6K105 features ocular onboard temperature pressure and humidity sensors for accurate real-time ballistic calculations; 5 target modes- first, best, last, fog, extended range; 5 range modes- BDX-U, BDX-X, AMR, LOS, Archery; drop remote waypoints with Basemap App; applied ballistics ultralite with complete AB bullet database, up to 25 bullet profiles and 8 onboard ballistic groups; BDX 2.0 enabled with low energy, long range bluetooth; laser divergence 1.50 X 0.60 MRAD and integrated tripod mount.
Notable Features Include:
- Onboard temperature, pressure, and humidity sensors for accurate real-time ballistic calculations
- 5 target modes; First, Best, Last, Fog, Extended Range
- 5 range modes; ABU, ABX, AMR, LOS, Archery
- BDX 2.0 enabled, providing your BDX riflescope with an automatically illuminated holdover dot through Bluetooth pairing
- Revolutionary LightWave DSP Technology for the fastest and longest distance range finder engine
- HyperScan Technology provides 4 range updates per second in scan mode while RangeLock reports the last range result when ranging distant targets
- Embedded Applied Ballistics Ultralight with bullet database and support for G1/G7
- Low Energy Bluetooth for synchronizing up to 25 custom ballistic profiles between the free SIG Ballistic App and rangefinder
- Advanced OLED display displays range and angle of incline as well as the ballistic solution
- Line of Sight or Angle Modified range in addition to full ballistic holdover and windage results in MIL or MOA
- Lumatic Display automatically calibrates display brightness to changing ambient light condition
- Compact, lightweight magnesium housing with binocular-style eyecup and diopter adjustment
- IPX-7 waterproof
- Free downloadable SIG BDX App for your smartphone, iOS, and Android are supported
- Drop remote waypoints with the Basemap app
- Covered by the SIG SAUER INFINITE Guarantee and Electronics Limited Warranty
What's In The Box?
- Sig Sauer KIL06K HD 10x42 LRF Binocular
Specifications
| Battery Type | CR2 |
|---|---|
| Magnification Type | 10x |
| Objective Lens Size | 42mm |
| Eye Relief | 18mm |
| Display Type | Segmented OLED |
| Range Finder Type | Binocular |
| Weight | 32 oz |
| Length | 5.70" |
| Width | 5" |
| Weather Resistance | IPX-7 waterproof |
| Exterior Finish | Cerakote OD Green |
| Specific Features | Range Finding Binoculars |
Reviews
Write Your Own Review



