Sig Sauer - M18X Coyote
- Item: M18X-9-RX
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Due to safety concerns, it is recommended to NOT carry the pistol with a round loaded into the chamber. This safety precaution is noted on page 5 of the P320 owner's manual.
"THE MOST EFFECTIVE SAFETY IS TO
CARRY YOUR PISTOL WITHOUT A ROUND IN THE CHAMBER,
AND TO LOAD A ROUND IN THE CHAMBER ONLY WHEN READY TO FIRE."
The Sig Sauer M18X Coyote delivers all the reliability of the M18 now with added features of the Sig X Series. The factory mounted ROMEO-M17 red dot optic is completely closed and sealed against the elements inside its alloy housing and utilizes an aspheric glass lens. The flared magwell extension increases reloading speed and accuracy. Tactile response is improved with the X flat blade trigger.
Notable Features Include:
- Factory Mounted ROMEO-M17 Red Dot Optic
- Flared Magwell Extension
- X Flat Blade Trigger
What's In The Box?
- Sig Sauer M18X Coyote
- Pre-installed ROMEO-M17 Red Dot Optic
- 2032 coin battery
- (3) 21 round magazines
- Hard pistol case
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
|---|---|
| Barrel Length | 3.9" |
| Size | Compact |
| Capacity | 21 + 1 |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | ROMEOM17 With SIGLITE Front/Rear |
| Firearm Overall Length | 7.2" |
| Weight | 30.8 oz |
| Width | 1.6" |



