Sig Sauer - MCX RATTLER CANEBRAKE - 300 BLK
PCB Folding Brace
- Item: PMCX-300B-5B-TAPCANE
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$2,599.99
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (985) 269-7799 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!
Specifications
| Platform | AR-15 |
|---|---|
| Trigger | 2 Stage Match |
| Handguard | M-LOK |
| Operating System | Gas Piston |
| Color | FDE |
| Barrel Length | 5.5" |
| Caliber/Gauge | .300 BLK |
| Capacity | 30 + 1 |
| Firearm Overall Length | 29.25" |
| Barrel Twist Rate | 1:5" |
| Stock | folding coyote-tan PCB |
| Weight | 6.5 lbs |
Reviews
Write Your Own Review



